آیا ممکن است دو بار کرونا بگیرم؟

به گزارش فروشگاه لباس، ظاهرا دوبار دچار شدن به عفونت ویروس کرونا امکان پذیر است، اما هنوز معلوم نیست این حالت چقدر شایع است.

آیا ممکن است دو بار کرونا بگیرم؟

پژوهشگران در هنک کنگ اخیرا شواهدی درباره ابتلای یک شخص به ویروس کرونا برای بار دوم ماه ها پس از عفونت اولیه گزارش کردند.

این یافته ها در یک ژرونال پزشکی منتشر شده اند. اما دانشمندان می گویند این مرد 33 ساله در بار اول عفونت علائم خفیفی داشته و در بار دوم بی علامت بوده است، بنابراین احتمالا دستگاه ایمنی بدن این شخص باعث حفاظت او در برابر بیماری شدید شده است، هر چند که نتوانسته است از عفونت دوباره جلوگیری کند.

عفونت دوباره در این مرد به وسیله غربالگری و آزمایش در فرودگاه هنگ کنگ شناسایی شده است و پژوهشگران می گویند بر اساس آزمایش های ژنتیکی او در بار دوم به گونه متفاوتی از ویروس دچار شده بود.

چندین مورد احتمالی دیگر عفونت دوباره از کشورهای دیگر از جمله در یک مرد آمریکایی که در بار دوم عفونت بدحال تر از بار اول آن بوده است، گزارش شده است.

سازمان جهانی بهداشت می گوید حتی اگر امکان عفونت دوباره با ویروس کرونا وجود داشته باشد، این پدیده احتمالا چندان شایع نیست.

کارشناسان بهداشتی معتقدند افرادی که به بیماری کووید-19 ناشی از کروناویروس جدید دچار می شوند، تا حدی در برابر عفونت دوباره مصونیت دارند، اما هنوز دقیقا نمی دانند که میزان این حفاظت تا چه حدی است یا اینکه تا چه مدتی طول می کشد.

پاسخ به این پرسش ها مهم است، زیرا اگر مصونیت یا ایمنی افراد نسبت به این ویروس کوتاه مدت باشد، ممکن است به مانعی برای فراوری واکسن های موثر بدل گردد. بعضی از کارشناسان هم می گویند ممکن است تزریق های یادآور واکسن (پس از بار اول واکسیناسیون) لازم باشد.

هنوز روشن نیست که آیا افراد دچار عفونت دوباره می توانند ویروس را به دیگران منتقل نمایند یا نه. این موضوع هم دلیل دیگری بر توصیه دانشمندان به مردم است که به ماسک زدن، فاصله گیری اجتماعی و حفظ بهداشت شخصی (از جمله شست دست ها با آب و صابون) ادامه دهند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا ممکن است دو بار کرونا بگیرم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ممکن است دو بار کرونا بگیرم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید