اصول نگهداری هویج در یخچال

به گزارش فروشگاه لباس، هویج یکی از سبزیجات با ارزش غذایی بالا و سرشار از فیبر، مواد معدنی، ویتامین، بتا کاروتن و ترکیبات آنتی اکسیدانی است.

اصول نگهداری هویج در یخچال

هویج به طرق مختلف می تواند مورد استفاده قرار بگیرد؛ چه به صورت تازه در سالاد و چه در پخت انواع غذاها، کیک، مربا و ... . اما معمولا بسیاری از افراد در نگهداری این سبزی دقت کافی را به خرج نداده و در نتیجه هویج های خریداری شده طی مدت زمان کوتاهی تازگی و قابلیت مصرف خود را از دست می دهند.

برای نگهداری هر چه بهتر هویج نکته را مد نظر قرار دهید:

همواره قبل از نگهداری هویج در یخچال با یک چاقوی تیز، برگ یا بخش های سبز بالای آن را جدا کنید.

این بخش های سبز، رطوبت و مواد مغذی هویج را مصرف و کاهش می دهند و هویج سریعا پلاسیده می گردد.

یکی از روش های جالب برای نگهداری از هویج پیچاندن آنها در ورق های پلاستیکی حباب دار است

. این پوشش های پلاستیکی می تواند رطوبت لازم را در مجاورت هویج حفظ نموده و هویج ها مواد مغذی و مزه خود را حفظ نمایند. این پلاستیک ها می توانند تا دو هفته کیفیت هویج را در حد مطلوبی حفظ نمایند.

سپس می توانید هویج های پوشش داده شده را در کشوهای مخصوص میوه و سبزی در یخچال قرار دهید.

می توانید از دستمال های نم دار نیز برای حفظ رطوبت در نگهداری کوتاه مدت هویج استفاده کرد.

هیچ وقت هویج را در مجاورت گاز اتیلن متصاعد شده از میوه ها به خصوص موز، سیب و گلابی قرار ندهید. به عبارتی هویج نباید در کنار این میوه ها قرار بگیرد.

سعی کنید هویج را به میزان مصرف بخرید و از نگهداری طولانی مدت که منجر به از دست رفتن تردی آن می گردد، بپرهیزید.

بهتر است هویج ها تا زمان استفاده شسته نشوند. در صورت وجود آلودگی هایی از قبیل گل ولای، می توانید با یک برس یا دستمال آنها را قبل از نگهداری در یخچال تا حدودی تمیز کنید. اگر آنها را می شویید حتما از خشک شدن کامل آنها قبل از قراردادن در یخچال مطمئن شوید.

هویج را در سردترین بخش یخچال نگهداری کنید که البته از یخچالی به یخچال دیگر متفاوت است. این محل می تواند نزدیک فریزر یا در بعضی یخچال ها همان کشوی مخصوص میوه و سبزی باشد.

برای نگهداری طولانی مدت می توانید هویج را در ظرف های دردار نگهداری کنید و به این ترتیب از تماس آنها با هوا و خشک شدن شان جلوگیری می گردد.

اگر قصد نگهداری هویج پوست گیری و خرد شده را دارید، حتما آنها را در یک ظرف خشک یا کیسه پلاستیکی خشک قرار دهید و هر چند روز حتما از نظر عدم رشد کپک یا تغییر در بوی آنها مطمئن شوید.

همچنین می توانید هویج های خرد شده را داخل آب نیز نگهداری کنید به شرط این که در جای سرد یخچال قرار گرفته و شرایط آب در روزهای نگهداری آنالیز گردد. هویج های پوست گیری شده را کنار میوه هایی از قبیل موز، ملون، هلو و سیب قرار ندهید.

دکتر مریم قادری قهفرخی - متخصص صنایع غذایی / روزنامه فروشگاه لباس

منبع: جام جم آنلاین

به "اصول نگهداری هویج در یخچال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول نگهداری هویج در یخچال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید