خانه امام جمعه بنایی تاریخی در دل عودلاجان

به گزارش فروشگاه لباس، خانه امام جمعه در محدوده بافت تاریخی تهران طول شرقی 8، 252، 51 و عرض شمالی خیابان ناصر خسرو (ناصری سابق) مقابل وزارت دارائی در کوچه امام جمعه قرار گرفته. محله ای که این خانه در آن واقع شده در گذشته های دور به نام محله عودلاجان شهرت داشته وتکیه دولت سابق هم در همین محله و با اندکی فاصله از خانه امام جمعه قرار داشته که امروزه نشانه های معماری آن محو شده.

خانه امام جمعه بنایی تاریخی در دل عودلاجان

قدمت این بنا به دوره قاجاریه می رسد. در تاریخ 26 آبان 1375به ماده 1772 در فهرست آثار ملی ثبت شد. این بنا تاریخی یکی ازنفیس ترین خانه های تهران متعلق به میرزا آقاخان نوری ملقب به اعتمادالدوله، دومین صدراعظم دربار ناصری بوده و در حدود سال 1221 خورشیدی در محله تاریخی و اعیان نشین عودلاجان تهران و در کوچه آقاخان، موسوم به خانه های میرزا آقاخان ساخته شده.

پس از فوت میرزاآقاخان، این عمارت حدود 40 سال تحت تملک وراث وی (میرزاکاظم خان)قرارگرفت و در حدود سال 1285، به شخصی به نام حاجی یحیی، امام جمعه خوی واگذار شد. ایشان که در اولین دوره مجلس شورای ملّی، از طرف اهالی آذربایجان به عنوان نماینده انتخاب شد، پس از ورود به تهران در این عمارت سکنی گزید. عکس از سعید فلاح فر

منبع: گردشبان

به "خانه امام جمعه بنایی تاریخی در دل عودلاجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه امام جمعه بنایی تاریخی در دل عودلاجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید