دیدار رییس صداوسیما با اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

به گزارش فروشگاه لباس، رئیس صداوسیما در آستانه روز بزرگداشت استاد محمدحسین شهریار و سالروز شعر و ادب فارسی با رئیس و معاونان فرهنگستان زبان و ادب فارسی دیدار کرد.

دیدار رییس صداوسیما با اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

به گزارش فروشگاه لباس به نقل از روابط عمومی صداوسیما، عبدالعلی علی عسکری در این دیدار با تشریح رویکردهای صداوسیما برای پاسداشت و ترویج زبان فارسی، از این زبان به عنوان زبان انقلاب اسلامی و یکی از عوامل وحدت کشور یاد و تأکید کرد: زبان فارسی ستون فقرات هویت ملی مردم است.

وی با بیان اینکه تا به امروز در صداوسیما، اقدامات فراوانی برای پاسداشت و ترویج زبان فارسی شده است، گفت: همکاران ما در همه بخش های ملی، استانی و فراملی مجاهدانه برای حراست از زبان فارسی تلاش می کنند.

لغات غربی؛ بخشی از تهاجم فرهنگی

علی عسکری با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمن در زمانه کنونی گفت: تهاجم زبان بیگانه و لغت های غربی بخشی از این هجمه فرهنگی است که در بخش های ادبیات عمومی، علمی، تخصصی، کارهای تولیدی و... اثر می گذارد.

وی با اشاره به تمهیدات برخی کشورها نظیر ژاپن و چین برای پاسداشت زبان ملی شان گفت: کشورهایی که برای زبانشان اهمیت قائل اند، به فراخور پیشرفت در زمینه های مختلف، واژه های جدیدی خلق می کنند که این به پیشگیری از هجوم فرهنگ بیگانه کمک شایانی می کند.

رئیس صداوسیما با تأکید بر اینکه زبان فارسی هم باید زبان پویایی باشد، گفت: همه حوزه ها از حوزه های علمی در همه گرایش ها، حوزه های ادبیات، حوزه تولید محتوا و حوزه های خدماتی باید با خلاقیت برای خلق واژه های جدید کمک کنند تا واژه های جدید فارسی را جایگزین واژهای غربی کنند.

علی عسکری با ابراز امیدواری به اینکه زبان فارسی همگام با تحولات تکمیل شود و تکامل یابد، اضافه کرد: همراه با نو به نو شدن دانش در دنیا، باید واژه های جدید و بدیع را با خلاقیت یافت و جایگزین کرد.

رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه این تکامل، کار را برای رسانه ملی نیز آسان می کند، گفت: سازمان صداوسیما برای مقابله با این هجمه در کنار فرهنگستان و آماده هرگونه همکاری است.

وی در پایان با اشاره به برخی برنامه های شاخص صداوسیما در حوزه زبان و ادبیات فارسی گفت: در شبکه آی فیلم 2 که مخاطب فارسی زبان کشورهای مجاور را پوشش می دهد، تلاش می کنیم علاقه مردم را به زبان شیوای فارسی به عنوان حلقه ای از وحدت مردم منطقه بالا ببریم، چراکه زبان فارسی مهم ترین زنجیره ارتباط عاطفی برای وحدت است.

قدردانی از توجه صداوسیما به زبان و ادب فارسی

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این نشست با قدردانی از توجه و اهتمام ویژه صداوسیما به پاسداشت زبان فارسی و ادبیات گفت: تعداد برنامه های تولیدشده در این زمینه خصوصاً پس از عقد تفاهم نامه همکاری در سال گذشته نشان از توجه رسانه ملی به این امر دارد که موجب خرسندی و تشکر است.

وی با بیان اینکه زبان فارسی ابعاد بسکمک دارد، گفت: زبان فارسی مانند ظرفی است که هویت ما به عنوان یک ملت در داخل این ظرف ریخته شده است و دشمن در این سال های پس از انقلاب که عَلَم استقلال را به دست گرفتیم، می کوشد این هویت را نابود کند و بخشی از آن را با ایجاد تضاد و تفرقه، با دامن زدن به اختلافات قومی و بخش دیگر را با ضربه زدن به عوامل وحدت افزایی چون زبان انجام می دهد.

حداد عادل با تأکید بر اینکه فرهنگستان زبان و ادب فارسی دو دستگاه سازمان صداوسیما و آموزش وپرورش را به عنوان دستگاه هایی که در حفظ ظرف مسئولیت زیادی دارند، می شناسد، گفت: کارهای خوبی تا به امروز در رسانه ملی انجام شده، اما به نظر می رسد مدیریتی با گستردگی در حد یک معاونت لازم باشد؛ مدیریتی که برای رعایت بخش های مختلف رسانه ملی نمودار سازمانی طراحی کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سپس توجه به سلامت زبان را در برنامه های صداوسیما و در جامعه به یکدیگر وابسته دانست و گفت: موضوع آموزش در حفظ زبان فارسی و ترویج آن مهم است و فرهنگستان زبان فارسی آمادگی کامل دارد با رسانه ملی در این زمینه همکاری کند.

آمادگی فرهنگستان برای کمک به صداوسیما در تدوین آئین نامه پاسداشت زبان فارسی

وی با قدردانی از اقدامات جسورانه اداره کل بازرگانی سازمان برای حفظ زبان فارسی مطابق توافقنامه سال گذشته، با وجود ضررهایی که متحمل شده است، گفت: اگر همه بخش های صداوسیما ادبیات فارسی را پاس بدارند، ولی بازرگانی سازمان آن را رعایت نکند، مخاطبان در عملکرد رسانه ملی احساس تعارض می کنند.

حداد عادل از آمادگی فرهنگستان برای کمک به صداوسیما در تدوین آئین نامه پاسداشت زبان فارسی خبر داد و گفت: اگر تولیدکنندگان بدانند که در صورت انتخاب نام خارجی برای کالایشان، امکان تبلیغ در صداوسیما را از دست می دهند، از این کار دست می کشند و ما می توانیم در انتخابی نامی زیبا و متناسب به آن ها کمک کنیم.

وی همچنین از اختصاص 10 درصد از ظرفیت دوره کارشناسی ارشد تربیت واژه گزینی به سازمان صداوسیما خبر داد و گفت: این افراد بعد از تحصیل در این رشته می توانند در بخش های مختلف واژه های جدید را همگام با پیشرفت فناوری رسانه خلق کنند.

دکتر حسین رضی، معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صداوسیما نیز در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی، بازنویسی و ابلاغ ضوابط حفظ زبان و ادبیات فارسی، توجه به زبان محلی و گویش ها در کنار تأکید بر ایجاد تعادل میان زبان فارسی و محلی، تولید برنامه هایی برای معرفی شاعران و ادبا، خوانش اشعار شاعران در برنامه ها، بررسی آثار شاعران و نویسندگان، واکاوی زبان برای متخصصان، ترویج زبان فارسی در عرصه بین الملل، طراحی نرم افزار کاربردی پارسی یار، همکاری با بنیاد سعدی، برگزاری شوراهای تخصصی مجریان، توجه به محتوای اشعار در دفتر موسیقی و سرود و طراحی دوره های مختلف آموزشی زبان فارسی برای پژوهشگران، نویسندگان برنامه های متن محور و کارکنان رسانه ملی را از مهم ترین فعالیت های رسانه ملی برای پاسداشت زبان فارسی برشمرد.

در ادامه این نشست نیز علی دارابی و پیمان جبلی، معاونان امور استان ها و برون مرزی، احمدی افزادی، رئیس ستاد پاسداشت زبان و ادبیات فارسی رسانه ملی، عباس مهدوی مهر، مدیرکل بازرگانی صداوسیما و محمدمهدی نراقیان، مدیر دفتر موسیقی و سرود رسانه ملی گزارشی از اقداماتشان در حوزه پاسداشت زبان و ادب فارسی ارائه دادند.

دکتر تهرانی، مسئول دفتر ارتباطات فرهنگستان زبان و ادب فارسی با رسانه ملی هم در گزارشی چگونگی و میزان اجرایی شدن بخش های مختلف تفاهم نامه با رسانه ملی را تشریح کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دیدار رییس صداوسیما با اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار رییس صداوسیما با اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید