شهادت دروغ در دادگاه و مجازات آن

به گزارش فروشگاه لباس، با اینکه شهادت یک دلیل محسوب می شود، اما قاضی یا دادرس، مختار است آن را بپذیرد یا رد کند؛ زیرا ممکن است قاضی احراز کند که شهادت واجد شرایط قانونی مورد نظر نیست.

شهادت دروغ در دادگاه و مجازات آن

شهادت علیه یک متهم، از دلایلی است که قضات می توانند در صدور حکم خود به آن استناد کنند. بنابراین، شاهدان می توانند با حضور یا عدم حضور خود در روشن شدن واقعیت بسیارموثر باشند. در این فروشگاه لباس به بررسی موضوع شهادت دروغ در دادگاه می پردازیم.

مجازات شهادت دروغ

طبق ماده 650 قانون مجازات اسلامی، هرکس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، به 3 ماه و 1روز تا 2 سال حبس یا پرداخت جزای نقدی محکوم می شود. جرم شهادت دروغ در صورتی مجازات دارد که ادای شهادت در دادگاه و نزد مقامات رسمی اجرا شده باشد.

دادگاه باید شهادت هر شاهد را بدون حضور شاهدان دیگر بشنود تا شاهد فقط متکی به حافظه خود باشد و اظهارات شاهدان دیگر در بیان او موثر نباشد. قبل از ادای شهادت، مشخصات شاهد سؤال می شود. این موضوع به این دلیل است که اگر موجبات ممنوعیت او از شهادت وجود دارد، شهادت وی اخذ نشود.

با این که شهادت یک دلیل محسوب می شود، اما قاضی یا دادرس، مختار است آن را بپذیرد یا رد کند؛ زیرا ممکن است قاضی احراز کند که شهادت واجد شرایط قانونی مورد نظر نیست.

شهادت دروغ در کلانتری

با توجه به این که ماده 649 قانون مجازات اسلامی فقط به شهادت دروغ در دادگاه اشاره کرده، در نتیجه شهادت کذب در کلانتری را شامل نمی شود، یعنی اگر فردی در کلانتری شهادت کذب داده باشد، شهادت کذب محسوب نمی شود.

نحوه اثبات شهادت دروغ

طبق ماده 178 قانون مجازات اسلامی، در شهادت شرعی نباید علم به خلاف مفاد شهادت وجود داشته باشد، پس این جا علم قاضی باعث می شود که شهادت مورد قبول قرار نگیرد و به طور مثال، شهادت دروغ تشخیص داده شود.

طبق قانون، قاضی تا 10 روز فرصت دارد تا احراز کند که شهادت شرعی است یا نه. بنابراین، برای این که شهادت دروغ در دادگاه اثبات شود، باید برای قاضی رسیدگی کننده، محرز شود که شخصی که شهادت داده امری را دروغ بیان کرده یا اتهامی را به کسی نسبت داده و ممکن است خود شاهد از شهادتش برشود و بگوید که دروغ گفته است. یا اینکه غیر عادل بودن شاهد اثبات شود و افراد دیگری که از شهود عادل محسوب می شوند، نزد قاضی اظهار کنند که شاهد اول دروغ گفته است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین و شرایط شهادت در دادگاه شرایط شهادت و گواهی در دادگاه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "شهادت دروغ در دادگاه و مجازات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهادت دروغ در دادگاه و مجازات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید