مدت زمان ترخیص کالا کاهش یافت

به گزارش فروشگاه لباس، فرهاد دژپسند درباره شرایط ماندگاری کالا در گمرکات و کاهش میزان این ماندگاری و تسریع فرایند ترخیص اظهار کرد: یک اشتباه مصطلحی وجود دارد مبنی بر اینکه از بندر تا پایانه تا خارج از بندر را گمرک تلقی می نمایند. زمانی می توان گفت کالا تحت مسئولیت گمرک است که اظهار گمرکی انجام شده باشد.

مدت زمان ترخیص کالا کاهش یافت

وی گفت: بنابراین آنچه که در پایانه ها، بنادر فرودگاه ها موجود است، لزوما گمرکی نیستند. به ویژه در سه سال گذشته ممکن است بعضی از کالاها به دلیل عدم تایید منشا ارز یا اینکه به دلیل عدم انطباق با گروه های کالایی در این محل ها مانده باشند. می دانید که عموما گروه چهارم ممنوع الورود هستند و کسی که کالایی از گروه چهار وارد نموده یعنی بدون انجام ثبت سفارش نسبت به واردات این کالا اقدام نموده است و معمولا صاحب کالا اظهار گمرکی هم نمی کند.

دژپسند با بیان اینکه وقتی می گویند مدت زمان ترخیص طولانی است این موضوعات را از هم تفکیک نمی نمایند، گفت: در دو سال گذشته مدت زمان اظهار گمرکی تا ترخیص از 30 روز به 3 روز کاهش پیدا نموده است که یکی از دلایل آن، تبدیل نظارت پیشینی به نظارت پسینی بوده که آن را گامی بسیار یاری نماینده می دانیم چراکه درصد کالاهای کانال سبز را افزایش داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: نکته دوم استفاده از ابزارهای نو بوده است و گمرک پیشرفت قابل توجهی در این حوزه داشته است. در حال حاضر تنها 15 دستگاه ایکس ری خودرویی در کشورمان مستقر است و شرایط بودجه ای دولت اجازه نمی داد که مطابق برنامه این عدد را به دو برابر برسانیم اما با اتخاذ سیاست درست در بخش تامین اقتصادی با برون سپاری، در سال گذشته (سال 99) برای تامین 15 دستگاه ایکس ری قرارداد منعقد کردیم که سال جاری وارد خط گردد و ظرفیت ایکس ری کشور را در طول یک سال به دو برابر می رسانیم که باعث افزایش سرعت، دقت، شفافیت می گردد و مانع از قاچاق کالا خواهد شد.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز

به "مدت زمان ترخیص کالا کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدت زمان ترخیص کالا کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید