مطالبه نفقه فرزند از پدر شوهر

به گزارش فروشگاه لباس، پرداخت نفقه فرزند وظیفه پدر است و پس از فوت یا در صورت عدم توانایی مالی وی، نفقه تحت شرایط خاصی بر عهده پدربزرگ پدری خواهد بود.

مطالبه نفقه فرزند از پدر شوهر

نفقه فرزند در درجه اول به عهده پدر است، ولی گاهی پدر از نظر مالی در شرایطی نیست که بتواند به فرزندان خود نفقه بپردازد و یا اینکه در قید حیات نیست. در این گونه موارد پرداخت نفقه تحت ضوابط خاصی به عهده جد پدری قرار می گیرد. در این مقاله به بررسی شرایط و چگونگی مطالبه نفقه از پدر بزرگ پرداخته شده است. در ادامه با فروشگاه لباس همراه باشید.

نفقه فرزند

طبق قانون مدنی، پرداخت نفقه وظیفه پدر است. پس از فوت یا به دلیل عدم توانایی مالی وی، نفقه به عهده اجداد پدری است. در صورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت مالی آن ها، نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم در قید حیات نباشد و یا قادر به انفاق نباشد، این امر به عهده اجداد مادری و اجداد پدری است.

شرایط دریافت نفقه از پدر شوهر

در قسمت قبل توضیح داده شد که در صورت فوت پدر یا در صورت عدم تمکن مالی وی برای پرداخت نفقه به فرزندان، انجام این تکلیف به عهده پدر بزرگ پدری قرار می گیرد. اما پرداخت نفقه به نوه که در قانون مدنی به آن نفقه اقارب می گویند، فقط در صورت وجود شرایط قانونی امکانپذیر است. این شرایط در زیر ذکر داده شده است.

1. پدر بزرگ تمکن مالی برای پرداخت نفقه به نوه های خود را داشته باشد. بنابراین اگر پدر بزرگ توان مالی برای پرداخت نفقه را نداشته باشد، تکلیفی از این بابت نخواهد داشت و پرداخت نفقه به عهده مادر قرار می گیرد.

2. فرزند استحقاق دریافت نفقه را داشته باشد. یعنی اینکه وی توانایی مالی لازم برای تامین مخارج خود را نداشته و نتواند با اشتغال به کاری امرار معاش کند.

3.فقط نفقه آینده فرزند را می توان از پدر بزرگ دریافت کرد و نفقه مربوط به گذشته قابل مطالبه نیست.

لازم به ذکر است که در صورت وجود شرایط قانونی مذکور ، پدر بزرگ یا جد پدری مکلف به پرداخت نفقه است و در صورت عدم پرداخت نفقه، می توان به جرم ترک انفاق از او شکایت کرد.

دادخواست نفقه فرزند از طرف مادر

گاهی پدربزرگ با داشتن تمکن مالی، از پرداخت نفقه خودداری می کند که در این صورت می توان به دادگاه مراجعه و مطالبه نفقه از پدر بزرگ را خواستار شد. در این شرایط شخص ذینفع که اغلب مادر فرزند است باید به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست نفقه فرزند از جد پدری را به دادگاه تقدیم کند. در صورتیکه دادگاه تقاضای مطالبه نفقه فرزند از پدر بزرگ را با توجه به شرایط و مدارک قانونی تشخیص دهد، حکم به پرداخت نفقه توسط جد پدری صادر خواهد کرد. لازم به ذکر است که دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به دعوای مطالبه نفقه فرزند از پدربزرگ را دارد و شخص ذی نفع که معمولاً مادر کودک است باید به این دادگاه مراجعه کند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با قوانین پرداخت نفقه فرزند مطلب نفقه فرزندان و اصولی که برای پرداخت آن باید بدانیم را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "مطالبه نفقه فرزند از پدر شوهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبه نفقه فرزند از پدر شوهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید