کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به زودی تشکیل می شود

به گزارش فروشگاه لباس، واعظی گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با هدف تلاش و تصمیم گیری برای توسعه و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی به زودی برگزار شود.

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به زودی تشکیل می شود

به گزارش ، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه این نشست مشترک که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در جمع فروشگاه لباس با اشاره به افت حجم روابط تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه پس از شیوع ویروس کرونا، گفت: دو کشور مصمم هستند سطح روابط اقتصادی خود را به سرعت به زمان قبل از کرونا بازگردانند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با اشاره به اینکه بنیان روابط اقتصادی دو کشور خوب بوده و اسناد همکاری بسیار خوبی نیز امضا شده است، بر گسترش روابط بانکی بین دو کشور، تاکید کرد و ادامه داد: در این جلسه مقام های دو کشور بر روی این مساله تاکید داشتند که در روابط و معاملات از پول ملی دو کشور استفاده شود و بنا شد تا دو کشور در خرید محصولات اولویت را به یکدیگر بدهند و همچنین بر روی تهاتر کالا به کالا در روابط تجاری تاکید شد.

واعظی تعمیق همکاری ها و تشکیل کمیته های مشترک در حوزه انرژی، صادرات گاز، فرآورده های پتروشیمی، همکاری های برق، همکاری های نزدیک تر گمرکی و استفاده از سامانه های الکترونیکی در این زمینه، حمل و نقل و ترانزیت ریلی و جاده ای و تقویت همکاری های مرزی دو کشور را از جمله مهم ترین محور های این نشست برشمرد.

وی خاطر نشان کرد: دو کشور در ششمین نشست شورای عالی راهبردی ایران و ترکیه توافق کردند که در موافقنامه تجارت ترجیحی انعطاف بیشتری نشان دهند و تبادل 60 قلم کالا از دو طرف انجام شود و در زمینه سرمایه گذاری و ایجاد کمیته مشترک برای حمایت از شرکت ها و سرمایه گذاری های متقابل نیز همکاری ها گسترش یابد و وزرای دو کشور براساس توافقات اجرا شده تصمیمات را به صورت حضوری یا ویدئو کنفرانس پیگیری کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به مباحث مطرح شده در زمینه مسائل سیاسی و منطقه ای و تاکید بر اینکه همکاری های منطقه ای و سه جانبه می تواند صلح و ثبات را در منطقه به ارمغان بیاورد، افزود: ترکیه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران را محکوم و ابراز امیدواری کرد هر چه سریع تر این تحریم ها برداشته شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به زودی تشکیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به زودی تشکیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید