آمریکا و عضویت گزینشی در برجام، ترامپ برای کشیدن ماشه خیز برداشت

به گزارش فروشگاه لباس، نیویورک تایمز در گزارشی از نقشه جدید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه ایران اطلاع داد و گفت وی به دنبال عذر و بهانه ای قانونی است که با اتکا به آن، دولت واشنگتن را همچنان یکی از طرفین برجام جا بزند آن هم با این نیت که به عنوان ذی نفع، شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، تحت فشار قرار دهد.

آمریکا و عضویت گزینشی در برجام، ترامپ برای کشیدن ماشه خیز برداشت

این در حالی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در اقدامی یک جانبه، از توافق هسته ای با ایران پا پس کشیده و آن را نفی نموده است.

البته در این استدلال حقوقی، به جای عضویت از واژه مشارکت/participation استفاده خواهد شد تا پشت پا زدن ترامپ به برجام توجیه گردد.

همزمان با ارائه نسخه قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چند روزی است که راهبرد جدید دولت ترامپ هم در حال تدوین است.

در حالی که دور قبلی تحریم های تسلیحاتی در ماه میلادی اکتبر به خاتمه می رسد، پمپئو با اشراف به این مسئله که به احتمال زیاد پیشنهاد تمدید آن با مخالفت روسیه و چین روبرو خواهد شد؛ به دسیسه جدیدی روی آورده است.

چنانچه تمدید تحریم تسلیحاتی میسر نگردد و آمریکا خود را همچنان یکی از طرفین برجام معرفی کند؛ می تواند از حق خود به عنوان عضو ذی نفع در توافق برای فعال کردن مکانیسم ماشه (اسنپ بک) و بازگرداندن همه تحریم های نفتی و بانکی که پیش از برجام وجود داشت، استفاده کند.

در مقام تئوری، بازگشت به تحریم های سابق، به منزله ملزم بودن همه اعضای سازمان ملل به تبعیت از آن است.

دیپلمات های اروپایی که در جریان راهبرد جدید دولت واشنگتن هستند می گویند، پمپئو و ترامپ به دنبال بازگشت گزینشی به برجام هستند تا دستورکار خود را پیش ببرند.

قرار است این راهبرد در فصل پاییز و در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری 2020 که در ماه نوامبر برگزار می گردد، عملی گردد و تقابل احتمالی با ایران را رقم بزند.

اما از محاسبات سیاسی که بگذریم، نقشه اصلی دولت ترامپ بسیار فراتر از اعمال تحریم های سنگین علیه ایران است و در واقع، آنها می خواهند با در هم کوبیدن برجام، تهران را وادار به رها کردن توافق منسوب به دولت اوباما نمایند و آن را با توافق جدیدی که مورد تائید ترامپ است، جایگزین نمایند.

پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در بیانیه ای خطاب به نیویورک تایمز، مدعی شده که آمریکا نمی تواند ظرف 6 ماه آینده، به ایران اجازه خرید تسلیحات متعارف را بدهد و اوباما هرگز نباید با لغو تحریم تسلیحاتی این کشور موافقت می کرد.

وی در ادامه ادعاهای خود می افزاید: آمریکا آماده است تا از همه گزینه های دیپلماتیک برای تضمین تداوم تحریم تسلیحاتی ایران استفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا و عضویت گزینشی در برجام، ترامپ برای کشیدن ماشه خیز برداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا و عضویت گزینشی در برجام، ترامپ برای کشیدن ماشه خیز برداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید